Studenci Akademii Młodych Odkrywców w Czechach

cze 26, 2014 Gimnazjum Brak komentarzy
1

W środę 25 czerwca 2014 roku 37 studentów Akademii Młodych Odkrywców wraz z opiekunami zwiedziło czeskie miasto Kravare oraz fabrykę Hyundaia w Noszowicach. O tym, że miasto Kravare jest ośrodkiem sportu i rekreacji mogliśmy się przekonać, zwiedzając i podziwiając kompleks sportowo-rekreacyjny Buly Arena. Zjedliśmy pyszny obiad  w zamku Kravare, przy okazji  zwiedzając tę przepiękną twierdzę w stylu barokowym.  Ciekawostka -  dowiedzieliśmy się, że miasto może się pochwalić nazwiskami znanych osób, które z miastem łączy dzieciństwo albo całe życie. Są to między innymi trener hokejowy Alois Hadamczik czy Miss Republiki Czeskiej Monika Žídková. Niewątpliwie największe wrażenie wywarło na nas zwiedzanie zakładu Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) w Noszowicach. Po zobaczeniu krótkiego filmu o strukturze HMMC, specjalnymi meleksami przejechaliśmy przez całą linię produkcyjną podzieloną na kilka hal. Mieliśmy okazję prześledzić w pełni zautomatyzowany proces powstawania samochodu. Precyzja i synchronizacja pracy robotów zrobiła na nas wrażenie – co minutę wyjeżdża z linii nowy egzemplarz samochodu. Oczywiście poddawany jest on potem testom, ale wydajność fabryki jest imponująca.  Na zakończenie wycieczki był również czas na kupienie pamiątek.

Uczestnicy wycieczki to uczniowie nagrodzeni w konkursach plastycznych zorganizowanych przez Akademię Młodych Odkrywców, a sam wyjazd do Czech ufundował burmistrz miasta Lublińca, Edward Maniura.

A wszystko rozpoczęło się w kwietniu 2013 roku, z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu, pana Dariusza Przyłasa. Pierwsza w powiecie lublinieckim Akademia jak się okazało, była strzałem w dziesiątkę

Honorowy Patronat nad Akademią Młodych Odkrywców objął JM Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr hab. prof. AJD Zygmunt Bąk. Każdy student otrzymał z rąk dziekana dra Andrzeja Boczarowskiego i burmistrza miasta Lublińca, pana Edwarda Maniury indeks, potwierdzający przynależność do braci studenckiej, do którego zbierał podpisy wykładowców i uzyskiwał zaliczenia.

W roku akademickim 2013/2014, 357 młodych naukowców szkół lublinieckich odkrywało tajemnice medycyny, historii, geologii, paleontologii i nauk ścisłych. Młodzi żacy rozwijali intelektualny i twórczy potencjał poprzez obserwacje, eksperymenty i aktywne uczestnictwo w 7 wykładach akademickich i 2 warsztatach plastycznych. O tym jak różnorodne były te zajęcia świadczą tytuły wykładów: „W świecie skał i minerałów”, „Tajniki materii – doświadczenia fizyczno-chemiczne”, „Zwierzęta niemożliwe”, „Tajemnice ludzkiego oka”, „Kalendarze – krótka historia czasu”, „Mieszko i Wikingowie”, „Polska Chrobrego”, „Szlachta i husaria”, „Poznajmy niebo”, „Historia płatka śniegu”, „Sfery świata”.

 

Drugi rok akademicki studenci Akademii zakończyli uczestnicząc 24 maja w Miejskim Festynie Naukowym zorganizowanym na terenie Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu, gdzie na szczęśliwców oprócz atrakcji sportowo-naukowych czekały ciekawe nagrody m.in. tablet.

Organizatorzy AMO

 

Dodaj komentarz

Przekaż 1% na szkołę !

W naszej szkole realizujemy program:


Zespół Szkół
im. Św. Edyty Stein

w Lublińcu

ul. Piłsudskiego 8
42-700 Lubliniec

tel./fax. (034) 351 03 60