„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”

cze 18, 2014 Gimnazjum Brak komentarzy

13 czerwca br. grupa uczniów naszej szkoły w ramach realizacji edukacji patriotycznej zwiedzała Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Zorganizowana wycieczka miała na celu poszerzenie wiedzy młodzieży na temat holocaustu, martyrologii narodu polskiego podczas II wojny światowej oraz uświadomienie wymiaru ludzkiego okrucieństwa stosowanego przez nazistów w tamtym okresie. Ważnym celem było również kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci oraz budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie.

Na uczniach niesamowite wrażenie zrobił nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze…, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Osobiste rzeczy przywiezione przez deportowanych takie jak: walizki, naczynia, buty, okulary, pudełka pasty do butów, szczotki czy grzebienie uświadomiły uczniom nie tylko skalę dokonywanej przez nazistów grabieży mienia, ale także ogrom cierpienia właścicieli tych przedmiotów. Ogromne emocje wzbudziły wśród uczniów maleńkie ubranka dzieci oraz pukle ludzkich włosów. Za każdym tu zgromadzonym przedmiotem kryło się przecież ludzkie życie ze swoją niepowtarzalną historią, swoimi troskami i kłopotami ale również wielką nadzieją na przeżycie.

Pobyt w Muzeum Auschwitz – Birkenau skłonił wszystkich do refleksji i zadumy nad ludzkim życiem, cierpieniem i śmiercią. Uświadomił uczniom jak człowiek może zostać pozbawiony swojej godności i człowieczeństwa. Bardzo wymowne okazały się również słowa Georgea Santayany umieszczone na jednej z tablic: „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Przypomniały one wszystkim, że obóz w Oświęcimiu nie jest atrakcją turystyczną a miejscem pamięci i świadectwem upadku cywilizacji. Jest również przestrogą, do czego może doprowadzić ludzka nienawiść.

Katarzyna Koza

 

Dodaj komentarz

Przekaż 1% na szkołę !

W naszej szkole realizujemy program:


Zespół Szkół
im. Św. Edyty Stein

w Lublińcu

ul. Piłsudskiego 8
42-700 Lubliniec

tel./fax. (034) 351 03 60